četrtek, 29. marec 2012

KRATKA ANKETA: ZAKAJ IMAMO V SLOVENIJI TOLIKO SINDIKATOV?


Prosim izpolnite kratko anketo (4 vprašanja) z naslovom: Zakaj imamo v Sloveniji toliko sindikatov. Hvala!

1.   Zakaj imamo v Sloveniji toliko sindikatov?
a)     Ker je to odličen posel.
b)    Ker se delavci v javnem sektorju zaslužimo za enako opravljeno delo višje plače in višjo varnost.
c)     Ker je to odličen posel.
d)    Ker bi sicer Semolić, Posedi in Štrukelj ostali nezaposljivi na trgu dela.
e)     Ker so meritokratska načela neumnost.
f)      Ker je to odličen posel.
g)    Ker je plačilo po učinku neumnost.
h)    Ker je to odličen posel.


Posedi: "Mmm vonj denarja, nič lepšega..."
2.  Kakšna je razlika med socialnim dialogom in nacionalnim interesom?
a)    Popolnoma nobene, s tem nas levičarji vlečejo za nos, da še naprej lahko vlečejo svoje rente.
b)  Če govorimo o socialnem dialogu, rento vlečejo sindikalisti, če pa govorimo o nacionalnem interesu, rento vlečejo Mencingerjanci.
c)     Popolnoma nobene, s tem nas levičarji vlečejo za nos, da še naprej lahko vlečejo svoje rente.
d)    Sanduk.
e)    Popolnoma nobene, s tem nas levičarji vlečejo za nos, da še naprej lahko vlečejo svoje rente.
f)   Če govorimo o socialnem dialogu, rento vlečejo častilci srpa in kladiva, če pa govorimo o nacionalnem interesu, rento vlečejo častilci srpa in kladiva.

3.   Menite, da je dobro upoštevati sindikate?
a)     Ne, ker niso izvoljenci ljudstva, ampak interesna skupina brez reprezentativnosti.
b)  Ne, ker naj bi vsaka vlada odgovarjala za svoja dejanja in sindikati jo pri tem ovirajo.
c)     Ne, ker niso izvoljenci ljudstva, ampak interesna skupina brez reprezentativnosti.
d)    Ne, sindikati naj ustanovijo svojo stranko.
e)     Ne, ker niso izvoljenci ljudstva, ampak interesna skupina brez reprezentativnosti.
f)      Ne, ker sindikati ne odgovarjajo za nobeno stvar.

Branimir Štrukelj: "Money - money money hehehe..."
 4.  Model razvoja bivše socialistične koalicije je temeljil na ohranjanju socialnega miru z  izdatnim zadolževanjem države brez učinka na višanje zaposlenosti in gospodarske rasti. Prosim izberite ustrezno trditev.
a) Ohranjanje in ustvarjanje delovnih mest in ustvarjanje gospodarske rasti ni pomembno, važno je, da ljudje ne gredo na ulice.
b) Ohranjanje in ustvarjanje delovnih mest in ustvarjanje gospodarske rasti ni pomembno, važno je, da vlada dobi ponovni mandat.
c)     Tito - partija!
d)  Kar pustimo našim zanamcem (Dolgovi, klientelistično-koruptivna zakonodaja in brezizhodnost) so njihov problem, ne naš.
e)     Delo ni vrednota. Vrednota je solidarnost s tajkuni in paraziti – rentniki.

Konfederacija sindikatov javnega sektorja grozi s splošno stavko, ki bi ohromila državo, če vlada ne bo zamrznila izvajanja napovedanih ukrepov.

Če vlada ne prekine izvajanja varčevalnih ukrepov v javnem sektorju, so sindikalisti odločeni, da na splošno stavko popeljejo uslužbence javnega sektorja, ki nas je v Sloveniji dobrih 160.000. Mislite, da nas vseh 160.000 razmišlja enako? Mislite, da nas vseh 160.000 meni, da si Semolić, Posedi in Štrukelj zaslužijo rento? Mislite, da si vsi želimo biti plačano po uravnilovki in si nihče ne želi biti plačan po učinku?

sreda, 28. marec 2012

URAVNOTEŽENJE JAVNIH FINANC - IZHODIŠČE ZA PRIPRAVO REBALANSA PRORAČUNA ZA LETO 2012


V času Pahorjeve vlade smo imeli povprečno dvomilijardne proračunske primanjkljaje, javno-finančni dolg se je od leta 2008 do konca 2011 povišal iz 21,9 % na približno 45 % BDP. Brez efekta, s sprejetjem novih zakonov se je podkupovalo ljudi, da niso šli na ulice brezposelnost se je podvojila, število zaposlenih oseb v javnem sektorju se je povišalo, masa plač v javnem sektorju se je povišala. Gospodarstvo na katerega dobičke je vezan javni sektor je hiralo in še vedno hira.

Denarja ni, živeli smo na previsoki nogi, pravna država nam je bila neznanka, reform smo se izogibali kot kuge, verjeli sindikatom, Mencingerjancem in ostalim populistom, ki skrbijo zgolj za lastne žepe.

Prosim kliknite povezavo in pokomentirajte:

 
Premalo / preveč? Pravilno / napačno? So mesta, kjer naj bi se »uravnoteževalo javne finance« pravilno izbrana? Bi še kaj dodali, bi kaj izvzeli?

Je morda najprej potrebno spremeniti delavno-pravno zakonodajo in spremeniti določne vrste davkov, ker gre za zgolj gasilske ukrepe?

petek, 2. marec 2012

NEUČINKOVITI IN NESOCIALNI ZORAN JANKOVIĆ PREVARAL SVOJE VOLIVCE


Poslanec in nesojeni predsednik aktualne vlade Zoran Janković je po pričakovanjih grobo potegnil svoje volivce. Ker mu ni uspelo sestaviti koalicije in ni postal premier, se je odločil ponovno kandidirati na ljubljanskih lokalnih volitvah.
 
Tamara Vonta - dediščina Zorana Jankovića v parlamentu.
S svojim sprevrženim dejanjem so Zoran Janković in njegovi strici iz ozadja naredili vsaj nekaj sto tisoč € stroškov, ki jih seveda ne bodo krili sami. Janković je namreč povzročil županske volitve marca 2012 v Ljubljani, na katerih bo tudi sam kandidiral. Druga negativna zapuščina pa je 27 poslancev z dvomljivimi strokovnimi kompetencami/referencami, njihov domet ne nese dlje od tem, ki se vežejo na kulturni boje med levimi in desnimi ter na sesanje davkoplačevalskega oziroma tujega denarja.
 
Stadion Stožice marca 2012 še vedno zgleda kot gradbišče
Ker so slovenski volivci kratkega spomina (Golobič 2008, Pahor 2011), se nam obeta povratek Jankovićeve tiranije v prestolnici. Z drugimi besedami nadaljevanje zadolževanja še nerojenih Ljubljančanov; kup ekonomsko, socialno, umetniško ali kakorkoli drugače neupravičenih projektov; neplačevanje delavcev, preplačevanje projektov – spomenikov Zoranu Jankoviću, ki na prostem trgu stanejo tretjino cene, pa še delavci so plačani v celoti, ker jih ščiti vladavina prava in tranzicijska levica; umetno vzdrževanje nabuhlih cen nepremičnin in subvencioniranja gradbenih tajkunov (Tovšak); spremembe namembnosti zemljišč v korist družine Janković in v škodo tistim, ki prispevamo v proračun in seveda okolju; monopoli (Lekarna LJ), praktično monopolne komunalne storitve, ki so se v času županovanja Jankovića izdatno podražile; nesorazmerno ožemanje pri manjših prometnih prekrških v Ljubljani (nesorazmerno visoke kazni za parkiranje na neprometnih koncih ob sobotah in nedeljah). 

Naj se ve kdo je zadolžil še nerojene otroke!
Koliko stane primerljiv objekt v kakšni zahodno-evropski državi? Dvakrat manj? Trikrat manj?
Skratka obeta se nam repriza eklatantnih primerov ekonomske neučinkovitosti (neustrezne oz. odsotne finančne kalkulacije (komercialni del stadiona Stožice; cena vzdrževanja in samo-odplačevanja stadiona Stožice; nedokončani projekti – Stadion Stožice marca 2012 še vedno zgleda kot gradbišče, notranji cestni obroč, negovalna bolnišnica, ljubljanski potniški center, projekt Ilirija, prenova Plečnikovega stadiona, oživitev bregov Save, vrtci, domovi za stare… ) in nesocialnega izžemanja občinskega in državnega proračuna ter delavcev (zadolževanje, neplačevanje delavcev in podizvajalcev (verižni stečaji podjetij), višanje cen nepremičnin, nesmiselna hiperregulacija z namenom nabiranja finančnih sredstev na podlagi kazni, višanje cen in monopolizacija storitev,…). Kljub vsemu navedenemu in povišanju zadolženosti občine s pričetkom županovanja iz 57 milijonov evrov na 130 milijonov evrov, je bila v celoti realizirana manj kot polovica projektov, kot že napisano, je cena vedno občutno presegala ceno primerljivih projektov/objektov v zahodno-evropskih državah.

Priporočam branje teksta kolege dr. Saše Zagorca: »Ali lahko župani kandidirajo na parlamentarnih volitvah in kakšne so posledice v primeru izvolitve«, objavljenega v reviji Pravna praksa, številka 41-42, oktobra 2011: http://www.gvzalozba.si/si/revije/pravna-praksa/arhiv-1/5211,535/