petek, 28. februar 2014

KRIZE JE KONEC - RECESIJE JE KONEC - RECESIJA V SLOVENIJI JE PREKINJENA

Poročanje slovenskih medijev

Krize je konec - Recesije je konec - Recesija v Sloveniji je prekinjena vzklikajo naslovnice slovenskih levičarskih medijev, ki so financirani iz proračuna.

Definicij recesije je več, načelno pa se vse vrtijo okrog dveh do treh zaporednih kvartalov negativne gospodarske rasti. Nekatere navajajo tudi 1,5 % odstotno rast brezposelnosti v 12 mesecih in podobno. Poglejmo podatke SURS.

Po podatkih SURS se je bruto domači proizvod (BDP) v četrtem četrtletju 2013 v primerjavi z istim četrtletjem leta 2012 povečal za 2,1 odstotka. Po prvi oceni se je BDP v letu 2013 zmanjšal za 1,1 odstotka.

Slovenski bruto domači proizvod (BDP) se je lani po prvih ocenah statističnega urada znižal za 1,1 odstotka. Padec BDP je manjši od pričakovanega. Urad za makroekonomske analize in razvoj je namreč v lanski jesenski napovedi ocenil, da se bo slovensko gospodarstvo skrčilo za 2,4 odstotka.

Po domače povedano, četrti kvartal leta 2013 je boljši od zadnjega kvartala leta 2012, je pa celotno leto 2013 slabše kot leto 2012.

Izboljšane ocene je vlada komentirala z besedami, da se je kot pravilna pokazala usmeritev trenutne vlade, ki je končala pretirano rezanje odhodkov in se odločila za bolj umirjeno politiko proračunskega uravnoteženja, kar je zelo zanimiv argument. Edini razlog, da je bil lanski upad manjši od napovedanega, so neto izvozniki, nekaj malega domača potrošnja in dvig DDV v drugi polovici lanskega leta. Statistično nam je šlo manj slabo od napovedi UMAR, ker je čedalje več prebivalcev revnih, kupujejo manj (tuje robe) v trgovinah. V bolj kapitalistično usmerjenem delu Evrope gre ljudem materialno bolje in kupujejo več, tudi več izdelkov slovenskih neto izvoznikov.

Povišani DDV v letu 2013 je prisilil gospodinjstva v navidezno večjo porabo zaradi višjih cen. Trgovci pa so lahko opazili upad prodaje, saj je večji del zaradi dviga DDV pripadel državi, poleg tega pa se je povečal delež porabe za nujne dobrine kot so elektrika in komunalne storitve.

Mediji omenjajo tudi rast investicij, ki jo je pretežno sprožila državno spodbujena investicijska poraba.
Hura, krize je konec, imamo cca. 130.000 brezposelnih, v letu 2013 smo bili skoraj edina država v Evropi, ki je beležila negativno gospodarsko rast, čas je, da odpremo šampanjce in nazdravimo uspehu! 


Dejstva

Slovenija je v letu 2013 beležila negativno gospodarsko rast v višini 1,1 %.
28. 2. 2014 je po podatkih ZRSZ v SRS brezposelnih 129.843 oseb, decembra 2014 ih je bilo 4,7 % manj.

Vprašanje vladi SRS

Res bi rad izvedel, kateri ukrepi aktualne vlade so tisti, ki so pomagali gospodarstvu? Je to dvig DDV in vseh ostalih davkov? Je to zadolževanje za sprotno porabo zaposlenih v javnem sektorju, socialne transferje in državne pokojnine?

Zanimivo bi bilo izračunati, koliko obresti bomo morali zdaj plačati za umetni dvig BDP v zadnjem kvartalu leta 2013 (poleg glavnice seveda).

Zaključek


Je potrebno še kaj dodati?



KONSOLIDIRALI SMO JAVNE FINANCE II. DEL

Ker magistra Alenka Bratušek, predsednica vlade (PS) ves čas ponavlja krilatico iz Osnutka koalicijske pogodbe »konsolidirali smo javne finance«, je morda dobro pogledati številke. Nekaj sem jih omenil že v članku: »Konsolidirali smo javne finance«.

Vlada Alenke Bratušek dela dobro. 

V januarju 2014 je proračun RS zabeležil približno 223.000.000,00 € primanjkljaja, kar pomeni že približno 20 % predvidenega proračunskega primanjkljaja. Leto ima 12 mesecev. Proračunskih rezov vlada magistre Bratušek ne napoveduje, ne planira pa tudi novih davkov (kar je malo verjetno), razen višjih prispevkov za zdravstvo.

Vlada Alenke Bratušek dela dobro. 

NOVA MINISTRICA ZA ZDRAVJE, DR. ALENKA TROP SKAZA – OBETA SE POVIŠANJE PRISPEVKOV ZA ZDRAVSTVO, REFORME NE BO

Vsebina predstavitev kandidatke za zdravstveno ministrico Alenke Trop Skaza, je bila jasna in pričakovana. Kot prioriteto javnega zdravstva je postavila potrebo po več denarja in ne po reformah kot je uvajanje konkurence med zavarovalnicami z razbitjem monopola Zavoda republike Slovenije za zdravstveno zavarovanje še iz časa komunizma, izrinjanje korupcije, urejanje in standardizacija postopkov javnega naročanja, plačevanje zdravnikov po učinku in vsega drugega, kar bi pacientom prineslo več za isto ali manjšo količino vplačanega denarja v slovensko »brezplačno« zdravstvo.

Obetajo se najverjetneje tudi dodatne obremenitve gospodarstva z uvedbo opuščene ideje o trošarinah na sladkor in maščobe za polnjenje zdravstvene blagajne. Zdravstvene reforme v bližnji prihodnosti tovarišica Skaza ne predvideva.

Alenka Trop Skaza: »Ne potrebujemo zdravstvene reforme, temveč več denarja!«


Zdravstvene reforme v bližnji prihodnosti torej ne bo. Doletelo nas bo zgolj povišanje prispevkov za zdravstvo. Vse po starem. 

torek, 25. februar 2014

IZJAVI TEDNA: ALOJZ IHAN - LAHKO SE JE DRŽAVNIM DIREKTORJEM Z ZAŠČITENO RITJO JUNAČITI S TRŽNIMI BOJI IN MIHA MAZZINI O EGALITARIZMU POVEZANIM S KAKOVOSTJO SLOVENSKEGA ŠOLSTVA KJER ŠTUDIRA 75 % GENERACIJE


Alojz Ihan, v članku - Reforma zdaj! Pika., ki je bil objavljen na portalu Siol, 17.  2. 2014. poljudno razloži koliko stane odsotnost izdajanja računov, konkurence in ostalih tržnih mehanizmov v zdravstvu, komu to koristi in kakšno korist imajo od tega davkoplačevalci in pacienti:

 »V resnici se trenutno pri nas lahko igrajo nepregledne, objestne in neodgovorne tržnoekonomske filme samo še monopolistične državne firme, ki jim trg in poslovno nesmrtnost zagotavlja država … Škodo, ki nastane ob teh otročjih monopolijih, na koncu seveda plačajo država in državljani v obliki neokusno visokih cen storitev. Lep primer so trenutni boji med državnimi lekarnami – lahko se je državnim direktorjem z zaščiteno ritjo junačiti s tržnimi boji. Tisti hip, ko pa bi politika lekarnam prepovedala vse monpolistične in ekskluzivistične politične privilegije, bi vsi ti junaški bojevniki planili skupaj v en glas in v hipu postali najboljši prijatelji … Ob vzpostavitvi nove države je bil strah pred realnim plačevanjem zdravstvenih storitev upravičen. S pojavom računov se odpre trg, na katerem hočejo izvajalci čim več prodati in izdati čim več računov ter se z novimi storitvami čim bolj razvijati … In vse to zgolj zato, ker si že skoraj četrt stoletja ne znamo pogledati v oči in se dogovoriti za čiste račune.
Jabolko monopolnih cen

Miha Mazzini o državi, kjer 75 odstotkov populacije študira, ki je v tesni žlahti s sindromom egalitarnost, negativni selekciji, »brezplačnem« šolstvu in divjem potrošništvu. Priporočam odličen članek, ki Slovenijo in Slovence razgali do golega: Postanetelahko vse, kar vam prodajo (Siol, 21. 2. 2014):

»Če 75 odstotkov populacije študira, je prišlo do devalvacije izobraževanja in se na nivo inteligence ne moremo več samoumevno zanašati. Ker so pač tisti, ki prej še osnovne šole ne bi mogli končati, zdaj to naredili zelo dobro. Tisti z nekdanjimi osnovnimi imajo zdaj končane srednje, in oni, ki so bili prej srednješolci, so zdaj univerzitetno izobraženi … Eksplozijo množičnega izobraževanja (ki ga vedno nekdo plača, čeprav davkoplačevalci!) lahko razumemo tudi kot simptom potrošništva in instantne dosegljivosti vsega – le zaželi si, pa boš že naredil fakulteto! Problem nastane, kadar željam pomagamo z nižanjem kriterijev.«
Vsi enaki, vsi enakopravni, vsi študirat »brezplačno«, kaj pa pride »ven« je pa drugo vprašanje…

ponedeljek, 24. februar 2014

ENERGETSKA IZKAZNICA V VSAKO SLOVENSKO VAS

Slovenska vlada je vedno korak pred evropsko, saj vedno, ko stopi v veljavo nek evropski zakon, le-tega interpretira po svoje, podobno je bilo pri ustanovitvi AUKN, ki je deloval v smislu sovjetske tradicije centralnega planiranja, preprečevanja privatizacije, zapravljanja davkoplačevalskega denarja in nižanja donosnosti slovenskih podjetij, ki so bila priseljena investirati svoje dobičke v nacionalno-interesniško banko. Tukaj se je še posebej izkazal tovariš Marko Golob. Zdaj pa smo dobili še energetsko izkaznico stavbe, ki jo naj bi v taki obliki zahtevala Evropa.

Glede na 29. člen Zakona o spremembah in dopolnitvah Energetskega zakona (EZ-E), je energetska izkaznica stavbe: javna listina s podatki o energetski učinkovitosti stavbe s priporočili za povečanje energetske učinkovitosti. V 21 členu piše še, da mora vsak večstanovanjski objekt z vsaj štirimi etažnimi enotami imeti energetsko izkaznico. Pri prodaji in oddaji stavbe ali posameznega dela stavbe mora lastnik pri oglaševanju navesti razred energetske učinkovitosti stavbe ali posameznega dela stavbe iz energetske izkaznice.
 
Predpisano usposabljanje proti plačilu izvajajo svečeniki iz Gradbenega inštituta ZRMK
Cena energetske izkaznice bo od 200 do 500 evrov za hišo oziroma 2.000 do 3.000 evrov za povprečno večstanovanjsko stavbo.

Licenco za izdajo energetske izkaznice ima trenutno v Sloveniji okrog 140 posvečencev. Predpisano usposabljanje proti plačilu izvaja posvečeni Gradbeni inštitut ZRMK.

Gradbeni lobi se zaveda, da država nima več možnosti, da bi »spodbujala infrastrukturne projekte«, ki bi jih preplačevali davkoplačevalci. Zato so poiskali drugačen način, kako priti do finančnega toka in našli so energetsko izkaznico.

Posvečeni izbranci bodo izobraževali in izdajali energetske izkaznice in pri tem zaslužili minimalno 200 € na podoben način kot notarski kartel, ki samo vnese podatke v računalnik, spremeni številke in imena, natisne pogodbo in izda zasoljen račun.


Prisilni strošek lastnikov stavb za zaščito kupcev in najemnikov bodo rekli. 

četrtek, 20. februar 2014

"KONSOLIDIRALI SMO JAVNE FINANCE"

Ste videli Osnutekkoalicijske pogodbe? Oz. Dogovor o sodelovanju Pozitivne Slovenije, Socialnih demokratov, Državljanske liste in Demokratične stranke upokojencev Slovenije v Vladi Republike Slovenije?
Preberite si spodaj drugi odstavek drugega poglavja (str. 3).

»2. Konsolidirali smo javne finance

Znižali smo (sprejeti proračuni) proračunski primanjkljaj z racionalizacijo javne porabe in z dvigom DDV in uvedbo Davka na nepremičnine, storili vse potrebno za sanacijo bančnega sistema, s socialnim dialogom v sodelovanju z managementom javnega sektorja pa realno načrtovali prihodnja proračuna.«
Ker magistra Alenka Bratušek, predsednica vlade (PS) ves čas ponavlja krilatico »konsolidirali smo javne finance«, si poglejmo kaj to v »pozitivnem« smislu pomeni. Pomeni naslednje:
·         ne storiti popolnoma ničesar pri racionalizaciji javne porabe (ohraniti število zaposlenih v javnem sektorju, ohraniti višino plač v javnem sektorju in ne spremeniti sistema vrednotenja dela javnih uslužbencev), ohraniti proračunske izdatke na enaki ravni;
·         dvigniti davke in uvesti nove (DDV, davek na nepremičnine, povišana dohodnina, dodatni prispevki za avtorske in pogodbene oblike dela, dvig cene vinjet, dvig sodnih taks,…)
·         prirediti zakonodajo o sanaciji bančnega sistema z ustanovitvijo DUTB na pozitiven način, s tem rešiti tajkune zvezde iz foruma 21 in nadaljevati z enako prakso spornih kreditov in izogibanju transparentne privatizacije in tujim investicijam še naprej in
·         seveda se zadolžiti po rekordnih obrestnih merah (4,87 % na triletne obveznice) in čez dva meseca ponoviti vajo.

To pomeni konsolidirati javne finance.
Bratušek, Čufer: "Konsolidirali smo javne finance z dvigom davkov in zadolževanjem."

Mimo grede še nekaj socialno-ekonomskih kazalcev
BDP se bo v letu 2014 glede na napovedi UMAR, in EBRD znižal še za 2 %. Za hec preverite rast BDP Estonije, ki je prevzela razvojni model, precej podoben tistemu, ki ga je predlagal Mićo Mrkaić leta 2006.
V Sloveniji je na dan 20. 2. 2014 po podatkih ZRSZ 129.843 brezposelnih, čedalje več mladih išče delo v tujini.

Javno finančni dolg in državni dolg eksponentno naraščata, slednji trenutno znaša že 24,5 milijarde €. V enem letu odkar je na oblasti vlada magistre Alenke Bratušek, se je povečal za dobrih 30 %. Suverenost države z eksponentnim zadolževanjem pada. Je obratno sorazmerna z nakladanjem Janeza Stanovnika in magistre, ki nas svarita pred hudobnimi tujimi imperialnimi lastniki podjetij.

Strukturne reforme pridejo kasneje, pravi magistra.


Ja, magistra ima prav, konsolidirali smo javne finance in Slovenija je danes boljša država kot pred letom dni. 

ponedeljek, 10. februar 2014

25 LET PO PADCU BERLINSKEGA ZIDU IMAMO V SLOVENIJI LEVICO IN … LEVICO

Prosim natančno preberite spodnje vabilo v poševni pisavi:

»Alternative neoliberalni ekonomiji?

Forum za XXX, v torek, 11. februarja 2014, ob 19.30 v Atriju ZRC na Novem trgu 2 v Ljubljani prireja drugi pogovorni večer z naslovom Alternative neoliberalni ekonomiji.

Kot pišejo v napovedniku prireditve, so po padcu komunizma v Evropi v Sloveniji – in drugje – mnogi pričakovali, da bosta demokracija in kapitalizem prinesla vsestranski napredek in boljšo prihodnost. Razvoj demokratizacije in ekonomska rast, ki jo je na globalni ravni obetal neoliberalizem, sta se jim zdela skoraj samoumevna, precej osamljena opozorila pa so bila prezrta ali utišana. Vendar razvoj ni šel v to smer. Dve desetletji kasneje smo se znašli sredi velike družbene krize, ki sega na vsa področja življenja, pogosti so občutki razočaranja, ogorčenja, nostalgije, nemoči in protesta.

Eden na zunaj najvidnejših izrazov krize in njenih posledic je ekonomsko področje. V svetovnem, evropskem in slovenskem okviru smo bili in smo priče fiaska nekaterih ključnih izrazov uporabe neoliberalistične ekonomije. Plačilo za neuspehe in zablode bomo plačali državljani. Na mestu se je zato vprašati o mejah neoliberalne ekonomije in možnih alternativah oziroma izboljšavah.

Ali je razlog ekonomske krize neoliberalni način ekonomije prostega trga kot tak ali je razlog krize praksa ljudi, ki so dobili preveč moči in zlorabili šibke vidike sistema? Ali je etična prenova neoliberalnega modela ekonomije sploh možna? Ali obstajajo drugačne sistemske rešitve v okviru ekonomije prostega trga ali bo treba poseči po bistveno drugačni rešitvi? Kaj pa krščanski pogledi na ekonomijo?

Končno si je smiselno zastaviti tudi vprašanja, kot so: Ali je mogoča ekonomija v službi solidarnosti med ljudmi, ekonomija, ki ne bo povečevala revščine mnogih, ampak prispevala k človeškemu dostojanstvu vseh; kaj lahko XXX in drugi ljudje dobre volje naredimo za to?

Rečeno na kratko: kako misliti in udejanjati ekonomijo, po kateri bo človek bolj človeški , in pa: ali si jo sploh želimo na način, da smo zanjo pripravljeni nekaj narediti?

Moderator dr. Igor Bahovec bo po uvodnih predavanjih dr. Jožeta P. Damijana in direktorja založbe XXX Toneta Rodeta o omenjenih vprašanjih razpravljal z Matjažem Črnivcem in dr. Dejanom Jelovcem.

Prijazno povabljeni!«

Ste pomislili, aha to je pa še eno klasično vabilo, ki ga je Delavsko punkerska univerza oz. kompanija iz Socialnega centra Rog objavila v Mladini oz. v napovedniku za oddajo Studio City. Ne, dragi moji to je vabilo, ki ga je 10. 2. 2014 na povezavi: Alternative neoliberalni ekonomiji? objavil katoliški tednik Družina. Vse kar ste prebrali v vabilu je dobesedno prekopirano iz spletne strani katoliške Družine, z izjemo besed, ki sem jih nadomestil z XXX. Prav nadomeščena besedna zveza je »Forum za dialog med vero in kulturo«, druga »kristjani« in tretja »Družina«.
 
Isto s….e drugo pakovanje
25 let po padcu Berlinskega zidu imamo v Sloveniji levico in katoliško levico

Katoliški tednik Družina torej svari pred nekim neoliberalizmom, za katerega nihče ne zna pojasniti kaj to sploh je, nadalje nas svari pred pošteno konkurenco in sodobnim trgom, ki ga v monopolno-oligopolno-klientelistični Sloveniji nikoli niti približno nismo imeli.

Vas je besedilo zdramilo? Ste se zdaj morda končno pričeli zavedati, da nas vlečejo za nos? Ste pomislili, da je Slovenija Severna Koreja? Ste pomislili, da v Sloveniji ni ideološko-nazorskega pluralizma? Ah seveda ne, saj imamo levičarske kolektiviste in katoliške kolektiviste in davkoplačevalci smo vedno dobrodošli, da prispevamo kakšen evrček za razne dokapitalizacije in subvencije raznim propadlim projektom Foruma 21 in cerkvenih holdingov Zvona 1 in 2.


Bojmo se struje, ki bo naklonjena prostemu trgu in pošteni konkurenci, odsotnosti monopolov, klientelizma, vladavini prava, meritokraciji, plačilu po učinku in odsotnosti negativne selekcije. To bi morali vedeti dragi moji, to je neoliberalizem, ki se ga moramo prosto po Marcelu Štefančiču, Mirovnemu Inštitutu, Jožetu Mencingerju in katoliški reviji Družina, neizmerno bati. To bo jutri potrdil tudi Mencingerjanski ekonomist dr. Jože P. Damijan, ki vam bo razložil, da so velike državne infrastrukturne investicije nujno potrebni multiplikatorji in ne jame brez dna, ki jih moramo sanirati davkoplačevalci. Živela partija, amen! 

petek, 7. februar 2014

IZJAVA TEDNA: ALOJZ IHAN - PACIENT NAJ DOBI RAČUN

Vlada SRS nas že pol leta obstreljuje s sloganom »Vklopi razum, zahtevaj račun«, saj naj bi bila siva ekonomija jedro slovenske neuravnoteženosti javnih financ in posledične finančno-dolžniško-socialne krize, ki se SRS kar ne neha oklepati.

Ker ta pravila veljajo samo za davkoplačevalce SRS, se je vlada SRS v jeseni 2013 inkognito zadolžila na obvezniškem trgu, po več kot dvakrat višjih obrestnih merah (4,87 % za triletne obveznice) kot Španija, za katero velja, da je globoko v krizi. Nikoli nismo izvedeli, kdo si bo bogato obliznil prste, ker davkoplačevalci nismo dobili računa.
 
velja samo za davkoplačevalce, Ministrstvo za finance in Ministrstvo za zdravje sta izvzeta
Nadaljevanje mojega razmišljanja je predstavil ALOJZ IHAN, v članku - Minister brez računa, ki je bil objavljen na portalu Siol, 3. 2. 2014.

Objavljam nekaj citatov, ki vsebujejo heretične misli o konkurenci na slovenskem zavarovalniškem trgu.

»Za opis te rešitve pa zadoščajo tri besede: Pacient dobi račun. Podoben tistemu po popravilu avtomobila. Le da namesto rezervnih delov, kleparskih ur, barv in motornega olja pacient dobi specificiran seštevek storitev, ki jih je bil deležen: prvega pregleda, laboratorijskih preiskav, rentgenov, ultrazvokov, kirurških ur, protez, bolniških hotelskih storitev (bivanje, hrana, nega).

Zato je realen zdravstveni (ob)račun osnova vsake smiselne zdravstvene reforme. Vsak pacient naj za zdravljene dobi specificiran račun. In izključno od tega računa naj zdravstvene ustanove (pre)živijo in se razvijajo. Vse te račune pa naj v imenu državljanov plačuje država tako, da denar v obliki zdravstvenega davka pobere na en kup, potem pa s tega kupa plačuje omenjene račune. Na ta način je zdravstvo javno in solidarno, ker imajo vsi prebivalci zagotovljen enak dostop do zdravstvenih storitev …

Kar pa nima nobene zveze s tem, kateri zdravstveni izvajalci bodo izbrani za izvajanje tega milijardnega posla – zasebni, državni, tuji, domači. Za davkoplačevalce je bistveno le to, da za svoj denar od izvajalcev dobijo največ. To je edini interes javnega zdravstva – da državljani za svoj denar dobijo največ …

Znanje, kako za določeno količino denarja dobiti največjo zdravstveno korist, imajo pač uveljavljene zdravstvene zavarovalnice, ki so se v desetletjih naučile brez ovinkarjenja pogajati za tako ceno, kakovost in vrsto zdravstvenih storitev, ki so za določeno raven zdravstvenega standarda optimalne. In teh zavarovalnic nobena slovenska bolnišnica ne bo mogla prepričati, da nekaj, kar velja in deluje v Avstriji ali na Češkem, v Sloveniji ne velja, ker smo nekako posebni …

Zato mislim, da zdravstvo predvsem potrebuje račune. To bi bila edina resnična reforma. Vsak bolnik naj dobi račun.«



torek, 4. februar 2014

ODGOVOR MINISTRSTVA ZA DELO, DRUŽINO, SOCIALNE ZADEVE IN ENAKE MOŽNOSTI NA NARAVNO NESREČO, KI PUSTOŠI PO SLOVENIJI

Odgovor Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti na naravno nesrečo, ki pustoši po Sloveniji je določitev minimalne urne postavke študentskega dela v višini 4,5evra bruto (3,8 evra neto). Ministrica za delo Anja Kopač Mrak je izbrala odličen »tajming« za povečanje obremenitve stroškov dela, ko je delovni proces na številnih koncih upočasnila materialna škoda, prometni zastoji in električni mrki.

Naravna katastrofa
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak


Nisem zagovornik študentskega dela, gre gotovo za nelojalno konkurenco, vendar če ni druge oblike delovnega razmerja, ki bi omogočila kratkotrajno delooz. projektno delo brez drakonskega obdavčitve tudi drugim kategorijam oseb poleg upokojencev, ostane samo še študentsko delo.